Sponsorlu bağlantılar

Elektrikli bisiklet

Sponsorlu bağlantılar

Şu ara popüler olan yeni bisiklet türleri elektrikle çalışanlar.Elektrikli bisikletlerin satışları her geçen gün artıyor. Ehliyetsiz kullanılabilen, plaka ve vergi zorunluluğu olmayan, fiyatları 750 ile 2 bin 250 lira arasında değişen elektrikli bisikletlerin satışları 5 yılda 10’a katlandı.

Elektrikli bisiklet ithalatı yapan firmasının yönetim kurulu başkanı Sami Turhan, Elektrikli bisiklet hakkında şu bilgileri verdi ;

‘Ürünlerin şarj süresi 4-6 saat. Özel adaptör sayesinde 220 voltluk akım 48 volta çevriliyor. Dolayısıyla bir defa şarj etmek için 10 kuruşluk elektrik ücreti söz konusu. Ürünü, priz olan her yerde şarj etmek mümkün. Zaten yeni yapılan binaların otoparklarına priz yapma zorunluluğu da getirildi. Bu da elektrikli bisikletler için bir avantaj.’

Turhan, elektrikli bisiklet fiyatlarının 750 liradan başlayıp 2 bin 250 liraya kadar ulaştığını ifade ederek, söz konusu ürünün satışının 5 yılda 10’a katlandığını bildirdi.

En ucuz motosikletin bin liradan satıldığını, ehliyetin 400 ve plakanın da 350 lira maliyetinin bulunduğunu belirten Turhan, ‘Motosiklet kullanmak için yaklaşık 2 bin liraya ihtiyaç duyulurken, elektrikli bisikletin satın almanın dışında hiçbir masrafı yok. Tüketiciler, ortalama bin liralık bir elektrikli bisiklet alıp, elektrikle de şarj edip yakıt masrafını minimuma indiriyor. Plaka ve ehliyet de istenmemesi de çok avantajlı oluyor’ diye konuştu.

Turhan, ilk olarak 2006 yılında bu işe yaklaştıklarında insanların çok önyargılı davrandıklarını ifade ederek, şu anda Türkiye genelinde Kipa’dan Evkur’a kadar uzanan 350 üzerindeki bayi ağıyla örgütlendiklerini bildirdi.

‘PAKET SERVİS YAPANLARIN İLGİSİ BÜYÜK’

Easy Bike firmasının ortaklarından Ece Karaca da elektrikli bisikletlerin alıcı profilini genelde öğrenciler, emekliler ile sabah erken işe gidip, akşam geç saatlerde eve dönen çalışanların oluşturduğunu söyledi.
Elektrikli bisikletleri olarak da kullananların bulunduğunu dile getiren Karaca, özellikle fast-food gibi evlere paket servisi yapanların ürünü yoğun olarak kullandıklarını anlattı.

Karaca, elektrikli bisikletlerin yurt dışında çok yaygın bir şekilde kullanıldığını belirterek, gelişen teknoloji, düşen fiyatlar ve vergi avantajlarının elektrikli bisikletlerin cazibesini her geçen gün artıracağını düşündüklerini kaydetti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir