Sponsorlu bağlantılar

Rüstem Paşa Kimdir? Nasıl Öldü?

Sponsorlu bağlantılar

Muhteşem Yüzyıl dizisini izleyenler eminim ki Rüstem Paşa’nın hayatını merak ediyorlardır.Damat Rüstem Paşa bilindiği gibi Yavuz Sultan Süleyman’ın damadıdır.Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ile evlidir.Diziyi takip edenlerde hayatı hakkında bilgiler arıyorlar hali ile.Bizde 55dakika olarak sizlere ufak bir bilgilendirme yapalım.

Damat Rüstem Paşa Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Mihrimah Sultan’ın eşidir.

Osmanlı’da sadrazamlık görevinde bulunmuştur.Hırvat devşirmedir ki zaten dizide bahsedilmiştir.Babası bir domuz çobanıdır.Babasından gördüğü baskı ve şiddetten dolayı kendi isteği ile devşirilmiştir.Enderunda yetişmiştir.1526 yılın da Kanuni Sultan Süleyman’ın Mohaç Seferi’ne katıldı.Bu seferin ardından Diyarbakır Beylerbeyliği yapmıştır. Daha sonra Anadolu Beylerbeyliği’ne atanmış ve ardıdından üçüncü vezir olarak divana girmiştir.

1539 yılında Mihrimah Sultan ile evlenerek 1541′de ikinci vezir olmuştur.Hürrem Sultan’ın isteklerini yerine getirmeye çalışmıştır.Bu bağlamda ehzade Beyazıt’ı tahta getirebilmek için çaba sarfetmiştir. Şehzade Mustafa’nın bir entrika sonucu öldürülmesinde önemli rol oynamıştır.

Yeniçerilerin tepkileri ile 6 Ekim 1553′te sadrazamlıktan alındı. Ardından Hürrem ve Mihrimah sultanın sayesinde 2.kez sadrazam oldu ve ölene kadar sadrazamlık görevinde bulundu.

Evet kısa özet olarak hayatından kesitler geçmeye çalıştım.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir